سوالات رایج

هزینه اقامت در دانمارک چقدر است؟ با توجه به اینکه ویزای صادر شده برای پزشکان و دندانپزشکان از نوع ویزای اقامت می باشد و براساس آن، متقاضی اصلی تا زمان دریافت مجوز از وزارت بهداشت دانمارک نمی تواند در حرفه پزشکی یا دندانپزشکی به کار مشغول گردد لذا متقاضی می بایست گواهی بانکی مبنی بر توانایی مالی برای اداره خود و خانواده به مدت یک سال اقامت در دانمارک را ارایه کند. البته به همراه آوردن کل هزینه یک سال به صورت یکجا ضرورتی ندارد و متقاضی می تواند متناسب با هزینه های جاری از ایران پول دریافت کند.


به عنوان مثال اگر متقاضی اصلی همراه با همسر و دو فرزند خود بخواهد در دانمارک اقامت کند، متوسط هزینه ماهانه براساس جدول زیر به این صورت محاسبه می گردد.6660+5523+(2*1381)=14954

آیا نیاز به ارایه سابقه کار الزامی است؟ ارایه سابقه کار بستگی به مدت زمان سپری شده از زمان فارغ التحصیلی دارد. در صورتیکه از زمان فارغ التحصیلی بیش از 6 سال می گذرد، بایستی حداقل یک سال سابقه کار ارایه نمود، در غیر اینصورت نیازی به ارایه سابقه کار نمی باشد.


آیا پزشکان یا دندانپزشکان تازه فارغ التحصیل که سابقه کار ندارند، نیز می توانند برای اخذ ویزای اقامت اقدام کنند؟ بلی، این دسته از پزشکان و دندانپزشکان نیازی به ارایه سابقه کار ندارند و با توجه به اینکه در دانمارک امکان تحصیل در رشته تخصصی همراه با حقوق متعارف پزشکی مهیا است لذا فرصتی ایده آل برای ایشان محسوب می گردد. ضمن اینکه مدرک تخصصی دانمارک مورد تایید اتحادیه اروپا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران می باشد.


آیا برای اخذ ویزای اقامت دانمارک ، به ارایه مدرک زبان انگلیسی نظیر آیلتس یا تافل نیاز می باشد؟ خیر، جهت کسب ویزای اقامت پزشکان و دندانپزشکان نیازی به ارایه مدرک زبان انگلیسی نمی باشد.


آیا با دریافت ویزای اقامت دانمارک می توان به کار مشغول شد؟ ویزای اقامت پزشکان و دندانپزشکان صرفا به منظور کسب مهارت زبان و پزشکی لازم جهت کار پزشکی در دانمارک صادر می گردد. در صورت تمایل به کار بایستی برای ویزای کار اقدام نمود. لازم به ذکر است که تا زمانی که مجوز کار پزشکی را توسط وزارت بهداشت دانمارک دریافت ننموده اید، به انجام طبابت قادر نخواهید بود. البته در صورت داشتن مهارت زبان دانمارکی در حد مطلوب، می توان تا زمان صدور مجوز کار پزشکی، به صورت دستیار پزشکان و دندانپزشکان کار کرد.


آیا مشابه ویزای گرین کارت، بایستی حتما به کار مشغول شد؟ برخلاف ویزای گرین کارت، اجباری برای کار کردن وجود ندارد. این ویزا صرفا برای اقامت پزشکان و دندانپزشکان در جهت کسب مهارت های لازم زبان دانمارکی و علمی در جهت اخذ مجوز طبابت در دانمارک صادر می گردد. با اینحال در صورت تمایل به انجام کار در مشاغلی غیر از طبابت می توانید برای مجوز کار هم اقدام کنید.


آیا می توان از همان ابتدا، خانواده را همراه برد؟ بلی، با کسب ویزای اقامت پزشکان و دندانپزشکان، شما قادر خواهید بود از همان ابتدا اعضای خانواده را همراه ببرید. لازم به ذکر است که برای افراد خانواده بایستی به پیوست شخص متقاضی اصلی برای دریافت ویزا اقدام نمود.


آیا سایر اعضای خانواده نظیر همسر اجازه کار خواهد داشت؟ بلی، ویزای صادر شده برای همسر ویزای کار محسوب شده و در صورت تمایل می تواند کار مشغول گردد.


آیا یادگیری زبان دانمارکی دشوار است؟ زبان دانمارکی از جمله آسان ترین زبان ها در دنیا است. خصوصا یادگیری آن برای انگلیسی زبان ها آسانتر است. از لحاظ گرامر تشابه فراوانی بین دو زبان انگلیسی و دانمارکی وجود دارد. همچنین کلمات مشترک بین دو زبان انگلیسی و دانمارکی فراوان است لذا در صورت آشنایی قبلی با زبان انگلیسی، یادگیری زبان دانمارکی چندان دشوار نخواهد بود. ضمن اینکه می توانید در فرصتی که از زمان اقدام برای دریافت ویزای اقامت تا دریافت آن دارید، به صورت آنلاین یادگیری زبان را با ما شروع نمایید. این امر به شما کمک خواهد کرد که بتوانید در یادگیری زبان، سریع تر پیشرفته و زودتر مدرک زبان مورد نظر را دریافت نمایید.


آیا مجوز پزشکی دانمارک در سایر کشور های اسکاندیناوی معتبر است؟ بلی، با دریافت مجوز دانمارک قادر می باشد در صورت تمایل در سایر کشورهای اروپایی نیز کار کنید.


آیا بایستی مالیات پرداخت نماییم؟ برای پولی که به منظور اداره زندگی در زمان اقامت در دانمارک با خود به همراه می آورید، مالیاتی تعلق نمی گیرد اما در صورتیکه همسر کار کند، مالیات به حقوق دریافتی همسر تعلق خواهد گرفت.