درباره دانمارک

موقعیت جغرافیایی
کشور دانمارک در شمال اروپا واقع شده و جنوبی ترین کشور اسکاندیناوی است که از يك شبه جزيره به نام یوتلند(Jutland)  و 443 جزيره تشکیل شده است .مهم ترین جزیره ها شامل شیلند (Sjælland)، فیون (Fyn) و برنهلم (Bornholm) می باشد. تنها مرز خاکی این سرزمین، مرز جنوبی یوتلند با کشور آلمان است. از شمال به تنگه اسکاژراک راه دارد و در شرق،  پل دریایی به نام پل اورسوند،  دانمارک را به سوئد مرتبط می‌کند.


پایتخت کشور دانمارک ،کپنهاگ می باشد که با جمعیتی نزدیک به دو میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهر دانمارک می باشد. از دیگر شهرهای مهم دانمارک می توان به اوهوس (  Aarhus)، آلبورگ (Aalborg )، اودنسه (Odense)  و اسبرگ (Esberg ) اشاره کرد.


آب و هوا
کشور  دانمارک دارای آب و هوای اقیانوسی با تابستان های معتدل می باشد. سرزمینی جلگه‌ای و سرسبز با مراتع فراوان است و اغلب مناطق آن به سواحل دریا راه دارند. رودهای کوتاه و پر آب بخش وسیعی از خاک این کشور را به زمین ‌های کشاورزی حاصل خیز تبدیل کرده است.


سیاست
نظام سیاسی دانمارک دموکراسی است. دانمارک دارای دولت رفاه ‌است و از نظر اختلاف کم درآمدها، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان «راضی‌ترین» مردم جهان اعلام می‌شوند. همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترین و راضی‌ترین در دنیا قرار داد. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به شمار می‌آید.


دانمارک متعهد به عهدنامه حقوق بشر می باشد که خود تأثیر فراوانی روی قوانین دانمارک دارد. از سال ۱۹۷۳ دانمارک عضو اتحادیه اروپا بوده است. کشور دانمارک از اعضای مؤسس سازمان ملل  می باشد و همواره برای کمک به نیازمندان، برقراری صلح و پیشبرد احترام به حقوق بشر کوشیده ‌است. عضویت دانمارک در ناتو و سازمان همکاریهای اقتصادی و بنیادی جهان غرب، این کشور را به ایالات متحده آمریکا، کانادا و  دیگر کشورهای اروپایی نزدیکتر کرده ‌است.